ŠPORT

VK GUSAR - POVIJEST KLUBA
Športovi kojima se ljudi u pojedinim područjima bave, ovise prije svega o karakteristikama podneblja, sklonostima i tradiciji. Tako su se već početkom dvadesetog stoljeća i u našim malim primorskim mjestima razvili plivanje i vaterpolo kao izravna posljedica života uz more i s morem.
Posebno se to očituje na dubrovačkom području, gdje su mladi vrlo rano spoznali ljepotu bavljenja sportom. Prve poznate sportske aktivnosti na moru u Župi dubrovačkoj datiraju još iz razdoblja nakon Prvoga svjetskog rata. Usporedo s razvojem turizma u lijepim i pitom
im uvalama Župe, pojavljuju se zabavne priredbe koje su praćene raznim natjecanjima. U početku je to bilo: veslanje - barkama na pariće, preplivavanje uvala, potezanje konopa, trčanje u vrećama, penjanje na jarbol, noćne vožnje okićenim i osvijetljenim barkama i slično. Nakon osnivanja plivačkog podsaveza u Dubrovniku 1926. godine, a potaknuto sportskim uspjesima Plivačkog kluba ,,Jug", tada vodeće vaterpolske momčadi u Jugoslaviji, raste interes za plivanje i vaterpolo i na području Župe. Pojavljuju se "divlji", tj. neregistrirani klubovi u Mlinima, Srebrenom i Kuparima, kojih momčadi nastupaju pod imenima svojih mjesta.

Iz tog razdoblja, nažalost, nisu sačuvani zapisi o tim događanjima, ali se temeljem fotografija i sjećanja sudionika može tvrditi da su ti klubovi postojali već 1931. godine, a možda i prije toga. Temeljem spomenutih dokumenta i sjećanja, 1931. godina se računa kao početak bavljenja vaterpolom u Mlinima.
Zato se 2001. godine obilježava 70 godina vaterpola u ovom kraju.
Nastavak slijedi na stranicama VK Gusar.

NK ŽUPA DUBROVAČKA
U arhivima Hrvatskog nogometnog saveza stoji podatak da je u Župi dubrovačkoj 1929.g. osnovan nogometni klub "Jupiter". Međutim, nitko se ne sjeća da je taj klub zaista i djelovao.U listopadu 1971.g.,na tada već masovnoj tradiciji igranja nogometa u Župi, osnovan je Nogometni klub "Astarea".

Klub se natječe u Općinskoj ligi Dubrovnik, Župa, Konavle i to sa seniorskom ekipom. Pošto u Župi dubrovačkoj nije bilo nogometnog igrališta svoje utakmice gdje je bio domaćin, klub je igrao na igralištu u Ljutoj, u Konavlima.
U međuvremenu se krenulo sa uređenjem zemljišta u Kuparima u nogometno igralište, koje je ustupila tadašnja Vojna ustanova "Kupari". Nakon što se zemljište grubo uredilo i formiralo i pošto su uložena određena sredstva, VUU "Kupari" je otkazala dogovor, te su sami nastavili graditi igralište koje i sada postoji, a da nisu vratili klubu uloženo do tada.
Nakon toga klub iznajmljuje zemlju na tzv."Kisićevini" u Čibači i tamo igra svoje domaće utakmice, a tada se u natjecanje uključuju i mlađi uzrasti, pioniri. Kao prvak Općinske lige, klub prelazi u viši rang, tzv."Međuopćinsku ligu"
Tih godina došlo je i do raskola ljudi u Upravi kluba, tako da su određeni ljudi istupili i osnovali NK "Kupari", koji se natjecao u Općinskoj ligi.
Ipak, nakon što se uvidjelo da u Župi nema potrebe ni svrhe imati dva nogometna kluba, a koji nemaju svoja igrališta, u veljači 1979.g. dolazi do spajanja klubova, a novi klub dobiva sadašnje ime "Župa Dubrovačka".
Tih 80-tih godina radna organizacija "Agrum", odnosno kasnije "Dubrovkinja" ustupa Mjesnoj zajednici "Župa dubrovačka" 15-tak tisuća metara zemlje u Čibači, na kojoj se napravilo nogometno igralište i svlačionice. Na istoj lokaciji je i danas, uz razna proširenja, uređenja i nadogradnje.
U Domovinskom ratu klub je pretrpio ogromne štete, jer je agresor potpuno opljačkao opremu i sredstva za treninge, sredstva za održavanje igrališta, devastirao svlačionice, odnio pehare i druga priznanja, tako da se klub teško održao uz veliki napor ljudi koji su ga vodili.
Klub se inače stalno natječe u ligama na Županijskoj razini uz više ili manje uspjeha.
Međutim, ono po čemu je poznat i prepoznatljiv je masovnost i brojnost članova, naročito mlađih uzrasta, koji postižu odlične rezultate.
2004.g. osnovana je i nogometna škola "Astarea". U sklopu iste treniraju i natječu se djeca i mladež od vrtićke dobi pa do 18 godina, njih gotovo 120.
Osim njih i seniora, u klubu povremeno djeluje i ekipa veterana, koja odigrava prijateljske utakmice sa sličnim ekipama.
Uz potporu Općine Župa dubrovačka, planira se na sadašnjim prostorima igrališta, a što je Prostornim planom i predviđeno, napraviti pravi sportski centar sa raznim sadržajima, a posebno sa dobrim nogometnim igralištem.
Uz dobivanje adekvatnih uvjeta, iz postojeće masovnosti , trebala bi se dobiti i igračka kvaliteta, tako da klub može preći u veći rang natjecanja, što po svojoj tradiciji i veličini Općine i zaslužuje.
Sada u natjecanju ima 4 selekcije. Selekciju do 12 godina – prednatjecatelji, mlađe kadete – do 15 godina, juniore - do 18 godina, te seniore. Isti treniraju i natječu se 8-9 mjeseci godišnje. To je ogroman pogon koji zahtjeva veliku organizaciju i financijska sredstva.

U kratkim zimskim i ljetnim pauzama, Uprava kluba nastavlja raditi i pokušava ostvariti što bolje radne i financijske uvjete za ostvarenje programa i ciljeva kluba, a to su: okupljanje i odgoj djece i mladeži u svrhu aktivnog igranja nogometa, usvajanja etičkih vrijednosti, pravednosti, samopoštovanja, poštovanja drugih, tolerancije i odgovornosti, razvijanja športskih navika u cilju očuvanja zdravlja i osmišljenog korištenja slobodnog vremena bez droge, alkohola i drugih negativnih stvari, te razvijanje osjećaja pripadnosti klubu i osjećaja domoljublja.

Sva prava pridržava Općina Župa dubrovačka © 2008. Vrijeme otvaranja stranice: sek.   Izrada i održavanje Du Team